AMERİKA'DA HANGİ DİL KURSUNU SEÇMELİ?

Amerika'da İngilizce öğrenimine karar verilme aşamasında şehir, okul, kurs programı, bütçe vb üzerinden bir dizi konu başlığını tek tek açmak durumundasınız. Bu aşamalarda aşağıdaki yazı faydalı olacaktır.

Kişisel ihtiyaçlarınızı ve ilgi alanlarınızı belirleyin

Amerika'da İngilizce eğitimi için ne kadar süre, bütçe ayırabiliyorsunuz ? İngilizce eğitimalmayı düşündüğünüz belirli bir bölge, şehir söz konusu mu ? Tiyatroları, konserleri , alış veriş merkezleri, ilgi alanınıza yönelik etkinlikleriyle canlı büyük bir kentimi yoksa küçük, sakin bir yerleşim bölgesini mi tercih edersiniz ? 

İngilizceye ek olarak özel konularda ek eğitim almayı düşünür müsünüz ?

İngilizcenizi olabildiğince geliştirmek temel amacınız olsa da  buna ek olarak belirli konularda eğitim almayı düşünür müsünüz? Burada unutulmaması gereken konu Özel amaçlı İngilizce eğitimi için genellikle upper intermediate/advanced düzeyde İngilizce ön şartı olduğudur..

Amerika'da Dil okulunun Eğitim standartları ve sunduğu imkanlar

Amerika'daki İngilizce Dil okulularının kulun kalitesini belirli aralıklarla denetleyen profesyonel kuruluşlara üye olup olmadığını kontrol edin. İngilizce Dil okulunun sahip olduğu bilgisayar, lisan laboratuarı vb donanım, sınıf mevcutları, düzenlenen etkinlikler, geziler , havaalanında karşılama vb. hizmetlerin bulunup bulunmadığını araştırın.

Amerika'daki Konaklama seçenekleri

İngilizce Dil Okulu sadece aile yanında konaklama seçeneğine sahipse ve bu sizin isteklerinizi karşılıyorsa sorun yok. Yurt konaklaması tercih ediyorsanız konaklama ücretine nelerin dahil olduğunu dikkatle okun.  Yurt konaklama seçeneklerinin önemli kısmında yemeklerin dahil olmadığını unutmayın.

Akademik danışmanlık

Amerika'daki İngilizce öğreniminizden sonra amacınız Ameriküniversite öğrenimi görmek ise dil okulu seçerken bu konuda ücretsiz rehberlik yapıyor olmasına önem verin.

Amerika'daki İngilizce dil öğreniminizin toplam Bütçesi

Sadece Amerika'da dil kursunuzun bedelini  değil eğitim aldığınız süre boyunca ödeyeceğiniz tüm giderleri dikkate almalısınız. Kimi okullarda Pazarlama taktiği gereği kurs ücreti düşük görünmekle birlikte eğitim malzemeleri, konaklama işlem ücreti vb. adlar altında ekstra ücretlerin alındığını ve ucuz olan bazı dil okullarında, bir çok okulla kıyaslandığında konaklama ücretinin kurs ücretine göre daha pahalı olabileceğini bilmelisiniz.

Amerika'daki Özel İngilizce kulları

Genel olarak dil öğretimi üzerine uzmanlaşan İngilizce dil okulları gerek kendilerine ait binalarda gerekse iş birliği yaptıkları üniversitelere ait kampüslerde eğitim verebilmektedirler. Özel dil okullarının kurs başlangıç tarihleri ve süreleri üniversitelerin dil okullarına kıyasla çok daha esnektir. Üniversite kampüslerinde eğitim veren dil okullarına devam eden öğrenciler genellikle kampüs imkanlarından üniversite öğrencilerle aynı koşullarda yararlanabilmektedirler.

Üniversite dil okulları

Amerika'daki üniversitelerinin önemli bir kısmında ingilizce dil okulu bulunmaktadır. Nasıl ki Bogaziçi Üniversitesinin dil okuluna dışarıdan devam eden öğrenciler Bogaçiçi Üniversitesine doğrudan giremiyorsa Amerika'dakiyüksek öğrenim görmeyi hedefleyen öğrenciler, üniversitenin dil okuluna kayıt yaptırmalarının, o üniversiteye de kabulün garantisi anlamına gelmediğini unutmamalıdırlar. İngilizce dil okulu başvurusu ile üniversite başvurusu birbirinden tamamen ayrı işlemlerdir. Akademik programlarıyla çok bilinen bir üniversitenin bünyesindeki bir dil okulu üniversite ile aynı standartlara sahip olmayabilir. Bu sebeple sadece üniversitenin adına güvenerek dil okulu seçimi yapmak çok yanıltıcı olabilir. Büyük organizasyonlar olan ve aslı fonksiyonu farklı olan Üniversiteler dil eğitimi verdiklerinde bu dil okulları bir çok durumda üniversitenin kısmen ihmal edilen bir deparmanı da olabilmektedir.
Üniversitenin dil okulu öğrencileri üniversite öğrencileri gibi kampüsteki spor tesislerinden bilgisayar merkezine kadar bir çok imkandan yararlanabilmektedir.